top of page

La Palma - Isla Bonita

Sveiki jau virtualiai atvykę į La Palmą! "La Isla Bonita" (isp.:graži sala). Ruošiatės atostogoms? Leiskite jums trumpai papasakoti apie šią nuostabią salą!

Pirmiausiai ką noriu pasakyti, tai, kad ši sala - magiška... Jei neišsigandote - skaitykite toliau!

La Palma užburia savo grožiu, ugnikalnių didybe ir susitingusios lavos piešiniais stačiuose šlaituose, Atlanto jėga ir laukiniais paplūdimiais, saulės bei žalumos gausa, o taip pat - ore tvyrančia pradingusios Atlantidos paslapties dvasia. Prieš keletą metų ji tapo mano svajone, o dabar - čia mano namai.

Daug dalykų, keliančių "och" ir "ach" kaskart, kai suvoki, kad esi mažame žemės lopinėlyje, iškilusiame iš Atlanto bangų prieš 2 milijonus metų. Tai viena jauniausia Kanarų archipelago salų. Kaip teigia istoriniai šaltiniai, ji susiformavo 4000 m gylyje Atlante išsiveržus submarininiam ugnikalniui. Salos pamatas - 6500 m gylyje Atlanto dugne. Saloje mokslininkai randa įvairių ugnikalnių uolienų tipų.

Istorinis salos pavadinimas - San Miguel de la Palma. Sala priklauso Ispanijos Karalystės Santa Cruz de Tenerifės provincijai. Sostinė - Santa Cruz de La Palma, esantis salos rytuose. Didžiausias miestas vakaruose - Los Llanos de Aridane. (Čia kiekvieną sekmadienį šurmuliuoja tipiška palmerietiška mugė |"Rastro"!!!Ją tiesiog būtina pamatyti!) Nacionalinė kalba - ispanų, su gan ryškiu palmerietišku dialektu. Vešli augmenika ir natūralus įspūdingas kraštovaizdis pakrikštijo salą dar keliais vardais - Isla bonita (isp."gražioji sala") ir Isla verde (isp."žalioji salą").

La Palma, labiausiai į šiaurės vakarus nutolusi Kanarų archipelago sala. 780 kvadratiniuose kilometruose ploto (pie 42 km ilgio ir 28 km pločio) gyvena vos per aštuoniasdešimt tūkstančių gyventoju. Vietiniai gyventojai, vadinami "palmeros"б apie save sako: "mes niekuomet neskubame" ir kad esame "geri žmonės". Man patinka galvoti, kad taip ir yra ir bandau prisiderinti prie palmerietiško gyvenimo ritmo bei tokio požiūrio į save! Ypač aktualu šiais "greitai ir dabar" skubėjimo laikais, kai norisi pajausti gyvenimą be streso, be skubėjimo.

Atstumai kilometrais tiksliai neatspindi salos didumo, nes La Palma, ko gero, pati stačiausia sala pasaulyje! Čia atstumas matuojamas laiku: - "kiek tai užtruks?" Pavyzdžiui, nuo sostinės Santa Cruz de la Palma į vakarus, iki Tazacorte, automobiliu užtrunks apie 45 minučių automobiu, o iš Garafía (Šiaurė), į pietus, iki Fuencaliente - maždaug dvi valandas. Dvi valandos puikaus kraštovaizdžio,  stačių šlaitų ir kvapą gniaužiančių vaizdų nuo apžvalgos aikštelių (isp.:miradores)! 

Aukščiausias salos taškas yra Roque de Los Muchachos (2.426m). Tai viena iš ypatingų vietų. Čia įsikūręs astrofizikos institutas, o dangaus kūnų stebėjimo observatorijoje yra vienas iš didžiausių teleskopų pasaulyje. Nuo Roque de Los Muchachos atsiveria kvapą gniaužiantis vaizdas į Caldera de Taburiente nacionalinį parką. Caldera de Taburiente - didžiausias pasaulyje krateris. Nuo 2002 metų visa salos teritorija paskelbta Biosferos rezervatu. 

La Palma - mažas rojus su daug nepakartojamų įspūdžių! Čia daug išlikusios autentikos - nuo pirmykščių salos gyventojų mistiškomis spiralėmis išpaišytų uolų ar Dievų garbinimo vietų iki išlikusių autentiškų sodybų. Kalnuose gausu olų, gyvenamų ir gyvenimui netinkamų, nes dėl stačių šlaitų yra sunkiai pasiekiamos. Mielai olose įsitaiso hipišką gyvenimo būdą pasirinkę laisvuoliai. Čia jų gausu. Gyventi olose nėra paprasta, bet... Kitavertus tokią "egzotiką" - naktį oloje (aišku, patobulintoje), renkasi drąsiausios meilės priesaiką La Palmoje davusios sutuoktinių poros! Net labai egzotiška tokioje oloje praleisti vieną - kitą naktį! 

La Palmoje žmonės užsiima žemės ūkiu, gyvulininkyste. Pastaroji labiau tiktų pavadinama - ožkinininkyste, nes čia ožkų daugiausia. Nustebino tai, kad pavyzdžiui, žiemai, iš šiaurės visą ožkų bandą, kokį 300, pergina į kitą salos pusę, kur šilčiau. Ten šeimininkas ir gyvena. Ožkų ganymui įdarbinti ... Garafijos piemenys. Tai tokia protingų šunų veislė. Tiesa sakant, tokia gyvulininkystė, maniau, egzistuoja tik filmuose, tačiau, pasirodo, ne...

Ir beveik kiekvienas palmeras gimė su gitara ar būgnais rankose! Jie tokie muzikalūs! Matyt, saulė ir geras klimatas apdovanoja juos tokia charizma. O klimatas - švelnus, pavasariškai - vasariškas. Kartais - kurioziškas! Saloje per vieną dieną galima "aplankyti" visus metų laikus! Aukštai kalnuose - galima pasivaikščioti po sniegą ar bent jau kvėpuoti kokiu 20 laipsnių vėsesniu oru nei paplūdimyje, o nusileidus į pajūrį - kaitintis saulutėje ar mėgautis vandenyno gaiva. Rytinėje salos pusėje gali nostalgiškai žvelgti į lietų, o po pusvalandžio kelio automobiliu ar autobusu - vakarinėje pusėje mėgautis saulėtu ir vasarišku oru.

Apie La Palmos gamtą, augaliją, gyvūniją, paplūdimius, žmones, mistiką ir mano atrastas stebuklingas vietas (!!!) dar daug ką galima pasakoti labai daug. Bet kaip sakoma - geriau kartą pamatyti, nei daug apie tai skaityti! Kiečiu susipažinti su La Palma gyvai! 

Iki pasimatymo La Palmoje!

 

Su meile,

Eglė

 

bottom of page